Cth A over S Fk Jump River
Good Condition5 years old1,814 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 0.2m S Jct Ush 8 |
| Carries | Cth A |
| Crosses | S Fk Jump River |
| Coordinates | 45.54999, -90.28772 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 50.5 ft (15.4 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Area | 181.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,814 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50009100000000 |