Cth N over S Fk Jump River
Fair Condition37 years old144 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 4.8m N Jct Cth D |
| Carries | Cth N |
| Crosses | S Fk Jump River |
| Coordinates | 45.40399, -90.61721 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 163.7 ft (49.9 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 454.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 144 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50004900000000 |