Lrd Green Creek RD over Web Creek
Good Condition33 years old33 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 0.3m W Jct Cth N |
| Carries | Lrd Green Creek RD |
| Crosses | Web Creek |
| Coordinates | 45.44989, -90.62306 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 96.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 33 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50006500000000 |