Lrd Riley RD over N Fk Jump River
Poor Condition105 years old60 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 1.9m E Jct Cth N |
| Carries | Lrd Riley RD |
| Crosses | N Fk Jump River |
| Coordinates | 45.46306, -90.57592 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 113.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1921 (reconstructed 1970) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 6 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P50009100000000 |