Cth N over N Fk Jump River
Fair Condition46 years old144 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 7.1m N Jct Cth D |
| Carries | Cth N |
| Crosses | N Fk Jump River |
| Coordinates | 45.44022, -90.61806 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 78.7 ft (24 m) |
| Max Span | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 218.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 144 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50003600000000 |