Cth N over Web Creek
Fair Condition31 years old204 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 4.4m S Ush 8 |
| Carries | Cth N |
| Crosses | Web Creek |
| Coordinates | 45.48107, -90.59667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 57.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 204 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P50010000000000 |