Lrd Bridge ST over Wis. Central Rr
Fair Condition24 years old4,700 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.1 M E Jct Sth 183 |
| Carries | Lrd Bridge ST |
| Crosses | Wis. Central Rr |
| Coordinates | 42.67371, -88.26979 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 58.1 ft (17.7 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 64.3 ft (19.6 m) |
| Deck Area | 346.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,700 (2024) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51010900000000 |