Lrd State ST over Fox River
Good Condition23 years old6,200 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | Fox River |
| Carries | Lrd State ST |
| Crosses | Fox River |
| Coordinates | 42.67718, -88.27079 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 224.1 ft (68.3 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Area | 1290.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,200 (2024) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51004600000000 |