Sth 20 over W Br Root River Canal
Good Condition58 years old6,600 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 2.2 Mi E Jct Ush 45 |
| Carries | Sth 20 |
| Crosses | W Br Root River Canal |
| Coordinates | 42.73410, -88.01037 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 266.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,600 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51005900000000 |