Cth E over Mill Creek
Poor Condition74 years old375 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 4.3m E Jct Cth G |
| Carries | Cth E |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 43.40500, -90.54889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 178.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1952 (reconstructed 2012) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 375 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52000600000000 |