Lrd English Ridge over Babb Hollow Creek
Good Condition29 years old21 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.5m N Jct Cth E |
| Carries | Lrd English Ridge |
| Crosses | Babb Hollow Creek |
| Coordinates | 43.41778, -90.54361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 105.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52020200000000 |