Lrd Hood Hollow LN over Mill Creek
Good Condition39 years old20 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.2m E Jct Cth E |
| Carries | Lrd Hood Hollow LN |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 43.41222, -90.54444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 41.7 ft (12.7 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 100.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52010600000000 |