Lrd Old Buzzardvil over Br Mill Creek
Good Condition26 years old50 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.3m W Jct Cth E |
| Carries | Lrd Old Buzzardvil |
| Crosses | Br Mill Creek |
| Coordinates | 43.39261, -90.55564 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 45.3 ft (13.8 m) |
| Max Span | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 107.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52022400000000 |