Lrd Pine Valley RD over Mill Creek
Good Condition27 years old43 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.1m W Jct Cth E |
| Carries | Lrd Pine Valley RD |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 43.39375, -90.55386 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 48.6 ft (14.8 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 115.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52021700000000 |