Sth 60 over Hoover Hollow Creek
Fair Condition65 years old1,400 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 3.6m E Jct Ush 61 To N |
| Carries | Sth 60 |
| Crosses | Hoover Hollow Creek |
| Coordinates | 43.20023, -90.65112 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 90.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,400 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52003100000000 |