Lrd Old HWY C RD over Studenberg Hollow Creek
Good Condition27 years old102 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.8m W Jct Sth 133 |
| Carries | Lrd Old HWY C RD |
| Crosses | Studenberg Hollow Creek |
| Coordinates | 43.17800, -90.60122 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.3 ft (7.4 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 58.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 102 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22021900000000 |