Lrd Hive Drive over Brush Creek
Fair Condition30 years old106 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.1m N Of Jct Ush 14 |
| Carries | Lrd Hive Drive |
| Crosses | Brush Creek |
| Coordinates | 43.34583, -90.40278 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 42.7 ft (13 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 131.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 106 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52025800000000 |