Lrd Covered Bridge over Brush Creek
Poor Condition52 years old350 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.1m N Jct Ush 14 |
| Carries | Lrd Covered Bridge |
| Crosses | Brush Creek |
| Coordinates | 43.34822, -90.41497 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 2 (Critical) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.6 ft (8.1 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 69.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2024) |
| Truck Traffic | 99% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P52019000000000 |