Ush 14 over Ryan Hollow Creek
Fair Condition39 years old2,100 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 3.3m E Jct Cth G |
| Carries | Ush 14 |
| Crosses | Ryan Hollow Creek |
| Coordinates | 43.36397, -90.55939 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.2 ft (8 m) |
| Max Span | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 88 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 (reconstructed 2010) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,100 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52008700000000 |