Ush 14 over Mill Creek
Fair Condition36 years old2,900 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 2.4m E Jct Cth Kk |
| Carries | Ush 14 |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 43.34022, -90.52738 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 110.6 ft (33.7 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Area | 677.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1990 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,900 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52013900000000 |