Sth 171 over E Br Mill Creek
Fair Condition36 years old460 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.9m E Jct Cth E |
| Carries | Sth 171 |
| Crosses | E Br Mill Creek |
| Coordinates | 43.33970, -90.52573 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 181.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 460 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52008500000000 |