Sth 60 over Riverview Creek
Good Condition32 years old1,400 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 2.5m E Jct Cth Oo |
| Carries | Sth 60 |
| Crosses | Riverview Creek |
| Coordinates | 43.21099, -90.35732 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 58.7 ft (17.9 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 213.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,400 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 422 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52014300000000 |