Lrd Spring Prairie over Honey Creek
Poor Condition61 years old411 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 1.1m N Jct Sth 11 |
| Carries | Lrd Spring Prairie |
| Crosses | Honey Creek |
| Coordinates | 42.69767, -88.29610 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 71.5 ft (21.8 m) |
| Max Span | 69.6 ft (21.2 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 200.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 411 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P51005200000000 |