Lrd Milwaukee AVE over White River
Fair Condition70 years old9,800 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.1m N Jct Sth 83 To S |
| Carries | Lrd Milwaukee AVE |
| Crosses | White River |
| Coordinates | 42.68135, -88.27606 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 143.0 ft (43.6 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Area | 758.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,800 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51000800000000 |