Lrd Jefferson ST over Fox River
Good Condition3 years old4,400 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.2m E Jct Sth 83 To S |
| Carries | Lrd Jefferson ST |
| Crosses | Fox River |
| Coordinates | 42.67987, -88.27149 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 166.0 ft (50.6 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 683.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,400 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51015400000000 |