County Road 20 over Sullivan Ditch
Poor Condition32 years old3,128 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Weld |
| Location | 0.7 Mi E Of Co RD 15 |
| Carries | County Road 20 |
| Crosses | Sullivan Ditch |
| Coordinates | 40.13117, -104.90849 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.6 ft (7.8 m) |
| Max Span | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 76.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,128 (2023) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | FRSTN20.0_15.0A |