Mcclure AVE over Unnamed Stream
Good Condition8 years old2,731 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Weld |
| Location | 110 Ft E Of Colorado BLVD |
| Carries | Mcclure AVE |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 40.10964, -104.94156 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Area | 262.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,731 (2023) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | FRSTN-MCCLURE |