CR 13 And CR 18 over Unnamed Creek
Fair Condition21 years old13,655 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Weld |
| Location | 1.9 Mi N Of HWY 52 |
| Carries | CR 13 And CR 18 |
| Crosses | Unnamed Creek |
| Coordinates | 40.11699, -104.94276 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Width | 204.7 ft (62.4 m) |
| Deck Area | 836.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,655 (2023) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | FRD013.0-018.0A |