Frd Rec Area over Local Drainage
Good Condition26 years old218 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Weld |
| Location | NW Of Grant & Colo Bl |
| Carries | Frd Rec Area |
| Crosses | Local Drainage |
| Coordinates | 40.11899, -104.94345 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 36.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 218 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | FRD-REC-AREA |