I 70 Ml Wbnd over Colorado River Ovflw
Fair Condition44 years old8,500 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | 9.2 Miles W Mesa Garfield |
| Carries | I 70 Ml Wbnd |
| Crosses | Colorado River Ovflw |
| Coordinates | 39.26634, -108.25292 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 614.2 ft (187.2 m) |
| Max Span | 134.5 ft (41 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 2302.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,500 (2020) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-03-Q |