I 70 Ml over Little Horse Thief Crk
Fair Condition46 years old17,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | 0.5 Mi W. Of Debeque Int. |
| Carries | I 70 Ml |
| Crosses | Little Horse Thief Crk |
| Coordinates | 39.31564, -108.21216 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 301.8 ft (92 m) |
| Deck Area | 901.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,000 (2020) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-04-AW |