I 70 Ml over Sand Wash
Fair Condition46 years old17,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | 10.0 Mi E Of Jct SH 65 |
| Carries | I 70 Ml |
| Crosses | Sand Wash |
| Coordinates | 39.28891, -108.22547 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 41.7 ft (12.7 m) |
| Max Span | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Width | 324.8 ft (99 m) |
| Deck Area | 1257.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,000 (2020) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-04-AU |