I 70 Frontage RD over I 70 Ml
Fair Condition44 years old25 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | 2.9 Mi W Of Debeque Exit |
| Carries | I 70 Frontage RD |
| Crosses | I 70 Ml |
| Coordinates | 39.28586, -108.22837 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 236.5 ft (72.1 m) |
| Max Span | 117.1 ft (35.7 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 757.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-04-AL |