Roan Creek RD over I 70 Ml
Fair Condition46 years old2,778 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | Debeque Inter. |
| Carries | Roan Creek RD |
| Crosses | I 70 Ml |
| Coordinates | 39.32436, -108.20628 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 244.4 ft (74.5 m) |
| Max Span | 128.6 ft (39.2 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 916.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,778 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-04-AE |