I 70 Ml Ebnd over Up Rr
Fair Condition46 years old9,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | 15.6 Mi E Of Jct SH 65 |
| Carries | I 70 Ml Ebnd |
| Crosses | Up Rr |
| Coordinates | 39.35473, -108.17146 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 205.1 ft (62.5 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 768.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,000 (2020) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-04-AF |