I 70 Ml over Draw
Fair Condition75 years old18,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | 0.2 Mi. W. Of Mesa/garfie |
| Carries | I 70 Ml |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 39.36409, -108.16982 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 11.5 ft (3.5 m) |
| Deck Width | 166.3 ft (50.7 m) |
| Deck Area | 370.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1951 (reconstructed 1981) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,000 (2020) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-04-H |