US 6 Ml over Colorado N. Channel
Fair Condition81 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | 10.9 Mi W. Of Parachute |
| Carries | US 6 Ml |
| Crosses | Colorado N. Channel |
| Coordinates | 39.34166, -108.19271 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 168.0 ft (51.2 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 522.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1945 (reconstructed 1957) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-04-D |