US 6 Ml over I 70 Ml
Fair Condition46 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | 3 Mi E Of Debeque |
| Carries | US 6 Ml |
| Crosses | I 70 Ml |
| Coordinates | 39.35779, -108.17051 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 365.2 ft (111.3 m) |
| Max Span | 132.9 ft (40.5 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 1157.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-04-AH |