I 70 Ml Wbnd over Colorado River Ovflw
Good Condition46 years old9,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | 11.1mi W Of Parachute |
| Carries | I 70 Ml Wbnd |
| Crosses | Colorado River Ovflw |
| Coordinates | 39.34165, -108.19229 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 181.1 ft (55.2 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Area | 750.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,000 (2020) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-04-AD |