I 70 Ml Wbnd over Una Cross Road
Fair Condition44 years old9,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Garfield |
| Location | 4.5 Mi W Of Parachute |
| Carries | I 70 Ml Wbnd |
| Crosses | Una Cross Road |
| Coordinates | 39.40008, -108.11621 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 117.5 ft (35.8 m) |
| Max Span | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 440.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,000 (2020) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-04-BD |