County Road 24 over Otero Canal
Fair Condition56 years old24 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .7 Mi S Of CR Y |
| Carries | County Road 24 |
| Crosses | Otero Canal |
| Coordinates | 37.94375, -103.63828 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.6 ft (7.8 m) |
| Max Span | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 56.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT-24-23-20-135 |