County Road Z over Catlin Canal
Fair Condition43 years old153 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .3 Mi W Of CR 25 |
| Carries | County Road Z |
| Crosses | Catlin Canal |
| Coordinates | 37.96758, -103.62580 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 74.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 153 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT-Z-24-22-130A |