County Road Y over Crooked Arroyo
Fair Condition41 years old45 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .4 Mi E Of CR 24 |
| Carries | County Road Y |
| Crosses | Crooked Arroyo |
| Coordinates | 37.95314, -103.62961 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.3 ft (6.2 m) |
| Max Span | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 73.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OTY-245-21-133A |