County Road 23 over Catlin Canal
Fair Condition57 years old184 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .1 Mi N Of CR 2 |
| Carries | County Road 23 |
| Crosses | Catlin Canal |
| Coordinates | 37.97019, -103.65633 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 31.5 ft (9.6 m) |
| Max Span | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 71.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 184 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT-23-22-22-126 |