County Road Z over Crooked Arroyo
Good Condition41 years old172 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | 1.8 Mi W Of SH 350 |
| Carries | County Road Z |
| Crosses | Crooked Arroyo |
| Coordinates | 37.96811, -103.60897 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 57.7 ft (17.6 m) |
| Deck Area | 112.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 172 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT-Z-25-22-131A |