County Road 31 over Horse Creek
Good Condition54 years old272 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | 1.6 Mi N Of CR Mm |
| Carries | County Road 31 |
| Crosses | Horse Creek |
| Coordinates | 38.16633, -103.50939 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 215 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 272 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT-31-30-36-171 |