County Road 29 over Fort Lyon Storage Canal
Good Condition21 years old1 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .1 Mi N Of CR 808 |
| Carries | County Road 29 |
| Crosses | Fort Lyon Storage Canal |
| Coordinates | 38.11281, -103.54591 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 57.4 ft (17.5 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 89.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT29-28-32-168A |