County Road 33 over Horse Creek Supply Canal
Fair Condition56 years old11 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | 60 Feet N Of CR Mm.5 |
| Carries | County Road 33 |
| Crosses | Horse Creek Supply Canal |
| Coordinates | 38.14830, -103.47250 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 53.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT33-32-34-183 |