County Road 29 over Holbrook Canal
Fair Condition36 years old5 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | 0.02 Mi N Of CR 808 |
| Carries | County Road 29 |
| Crosses | Holbrook Canal |
| Coordinates | 38.11242, -103.54591 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 31.2 ft (9.5 m) |
| Max Span | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 66.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT29-28-32-169A |