County Road 33 over Cheraw Lake Drain Ditch
Good Condition31 years old67 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | 2.1 Mi S Of CR Jj.5 |
| Carries | County Road 33 |
| Crosses | Cheraw Lake Drain Ditch |
| Coordinates | 38.10291, -103.47233 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 65.6 ft (20 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 193.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 67 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT33-32-31-187A |